ZONTA TARTU KLUBI

Tere tulemast Zonta Tartu klubi lehele! Meie klubi loodi 19. augustil 1991, päev enne Eesti iseseisvuse taastamist. Seega oleme tegutsenud juba rohkem kui kolmkümmend aastat.

Meie klubi ajalugu pole lihtsalt ühe rahvusvahelise klubi tegutsemine Eesti pinnal. Me oleme arenenud koos Eestiga, tegutsenud vastavalt sellele, mida ühiskond on vajanud. Me oleme aidanud lahendada sotsiaalseid probleeme alates esimese peretoa sisustamisest Tartu sünnitusmajale kuni panustamiseni rahvusvahelistesse fondidesse, mis tegutsevad naiste olukorra parandamise nimel kõikjal maailmas. Oma tegutsemise jooksul  oleme välja andnud stipendiume õpetajatele, andekatele muusikat õppivatele tütarlastele, aidanud Tartu kuulmiskeskuse vaegkuuljatest lastele osta kuuldeaparaate, täiendanud koos zontadega kogu maailmast Tartu Mänguasjamuuseumi rahvusnukkude kollektsiooni, rahaliselt toetanud vägivalda kogenud emade ja laste teraapialaagreid, välja andnud stipendiume lähisuhte vägivalla juhtumitega tegelevate erialade silmapaistvatele esindajatele. Sõja alates toetasime Eestisse jõudnud ukraina emasid ja lapsi, ning Iirimaa heategevusfondi toel ja koostöös Tartu Rahvaülikooliga korraldasime kaks eesti keele õppimise linnalaagrit.

Zonta eesmärk on, et naiste õigusi nähtaks inimõigustena ja tegutsetaks ka vastavalt. Mitte keegi pole seepärast parem või halvem, et ta on sündinud naiseks või meheks. Loeb see, milline on inimese potentsiaal ja kuidas tal on võimalus seda realiseerida. Inimeste võrdne kohtlemine ning nende õiglaselt väärtustamine on üks eduka kogukonna eeldusi.

Me soovime olla ühiskonnas nähtavad ausalt ja usaldusväärselt, sekkuda seal, kus näeme lahendamist vajavaid probleeme ja kus suudame aidata. Zontade eesmärk on on toetada eelkõige naisi võimetele vastava koha leidmisel ametialaselt, ühiskondlikus elus, seista vägivallavaba maailma eest. Neid eesmärke järgides parandame pisut tervet maailma.

Zonta Tartu klubisse kuulub praegu 24 naist erinevatelt elualadelt. Koguneme iga kuu  viimasel kolmapäeval kell 18. Kokkusaamise kohad vahelduvad, osaleda saab ka virtuaalselt. Samuti korraldame erinevaid üritusi selleks, et koguda raha oma heategevuslike projektide elluviimiseks.

Meie heategevust saab toetada ka läbi meie arveldusarve: MTÜ Tartu Zonta klubi, IBAN EE872200221058420615

ZONTA TALLINNA KLUBI

Zonta Tallinna klubi registreeriti kodanike ühendusena Tallinna Linnavalitsuses 2. novembril 1992. aastal. Zonta Internationali peakorterist Chicagos väljastati klubile charterkiri 4. juunil 1992. aastal. 2022. aastal tähistab Zonta Tallinna klubi oma 30. sünnipäeva.

Zonta Tallinna klubi on heategevuslik ühendus, kes oma tegevustes toetab ja tunnustab naisi, lapsi ning oma tegevusega ühiskonna heaks silmapaistvaid isiksusi.

1994. aastal anti stipendium Tallinna Lastehaiglale, 1995. a tütarlastekoorile Ellerhein, 1996. a balletitantsija Kaie Kõrbile, 1999. a Velda Otsusele, 2002. a Kiikla Lastekodule, 2005. a Eesti Vähiliidule rinnavähi ennetamiseks.

Oktoobris 2006 asutas Zonta Tallinna klubi sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond juurde Zonta fondi, mille eesmärgiks on toetada naiste doktoriõpet ja teadusprojekte. 13. oktoobril 2006. a allkirjastasid Zonta Tallinna klubi ja sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond esimees Eri Klas Zonta fondi asutamislepingu. Sihtasutus jagab stipendiume kord aastas – novembris.

Oleme toetanud ka noori andekaid tütarlapsi. Koostöös Eesti Kultuuri Kojaga osales Zonta Tallinna klubi Annetekoda 2021 töös ning andis Türi Muusikakooli õpilasele, multitalent Annaliisa Arenile, konkurss-festivali „Annetekoda 2021“ finaalvoorus Zonta Tallinna klubi eripreemia.

Peame vajalikuks oma klubi liikmete koostööd erinevate Eestis tegutsevate organisatsioonidega – Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindusega, Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku bürooga, Rotary klubiga, ENUT-i – Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskusega, MTÜ Downi Sündroomi Ühinguga, Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni – EENA-ga.

Meie klubi eesmärk on Eesti ühiskonnas naiste positsiooni tugevdamisele ning ühiskonna arengule kaasa aitamine erinevate projektide ning tegusate ja andekate ühiskonnaliikmete toetamise kaudu.

ZONTA PÄRNU KLUBI

Zonta Pärnu klubi kutsuti kokku 1992 sügisel ja ametlikult registreeriti 17. juunil 1993. Asutajad olid 21 erinevatel elualadel töötavat aktiivset naist, eestvedajateks Hiie Martinson ja Mercedes Merimaa. Ristiemad olid Soomest Vaasa klubist.

Klubi esimesed heategevusprojektid olid beebipakkide tegemine ja iibefondi toetamine. Ligi 30 tegevusaasta sisse mahub palju erinevaid ettevõtmisi, mida on märgatud – novembris 2020 pälvisime Pärnumaa Tegijate üritusel heategevuse järjepidevuse kandja tiitli. Meie vanim heategevusprojekt on aastast 2000 Andekas laps, mille raames oleme toetanud suurperede ja üksikvanemate tublide laste huviharidust. Andeka lapse satelliitprojektiks on Aitame noore ellu, kus oleme toeks ühele tublile tüdrukule haridustee lõpuni. Traditsiooniks tahame muuta gümnaasiumide lõpuaktusel iga kooli ühe aktiivse tüdruku tunnustamise, millega alustasime eelmisel aastal. Raha heategevuseks oleme kogunud oma käsitöö ja küpsetiste müügiga, lilleseadete tegemisega, ürituste korraldamisega.

Oleme valmis aitama ja toetama läbi oma projektide neid, kes seda vajavad. Näiteks Üheskoos jõulukontserdi (2016-2019) tulud läksid lähisuhtevägivalda kogenud laste elu rõõmsamaks muutmiseks. Aastaid korraldasime igal sügisel tervisekonverentse ja algatasime Pärnu terviseedendaja tiitli väljaandmise, et osutada tähelepanu naise tervisele ja tervislikele eluviisidele.

Meie klubi tegevus ei ole pööratud ainult väljapoole, meil on ka üksteisega koos vahva olla – suviti oleme teinud mitmepäevase reisi mõnele Eesti väikesaarele, eelmisel aastal alustasime filmiklubiga ja klubi koosolekuid peame üksteise juures, et saaks ikka mõnusalt lärmakalt asju arutada ja kõva häälega naerda.

ZONTA VILJANDI KLUBI

Zonta Viljandi klubi on tegutsenud peaaegu kolmkümmend aastat.

Kui Eesti Vabariik 1991. aastal taasiseseisvus ning saime tagasi õiguse oma riigi asju ise ajada, hakkasid ka naised kohtuma tegusate naistega erinevatest riikidest. Viljandi naised said aimu sellisest rahvusvahelisest naiste klubist nagu Zonta tänu rootslannadele sõprusmaakonnast. Mõte hakkas liikuma.

Meie klubile pani aluse Ene Allik, kes kogus kokku 22 aktiivset naist, kes vastavalt nõuetele olid tegevad erinevates ametites. Et saaksime aimu, mida tähendab üks rahvusvaheline klubi, mille sümboliks on kollane roos, tõttasid meile appi Zonta Helsingi II klubi naised. Meie ristiemad olid Kata Jouhki, Anniki Mäkinen ja Eija Salo. Suur aitäh neile! Õppisime, tegime teste ja valmistasime ette oma asutamisdokumente. Asutamisajaks sai 12.november 1993 ja tšarterpeo pidasime järgmise aasta mais.

Oma tegutsemisaastate jooksul on klubi korraldanud hulgaliselt heategevusüritusi, toetanud ja aidanud nii andekaid noori kui abivajajaid. Kõige esimene projekt oli Viljandi Haigla taastusravi osakonna toetamine. Viisime väikeste kingituste näol rõõmu neile, kes pidid jõulud haiglas veetma.

Viljandi Haigla juures asuva Perekodu juurde oleme aastate jooksul istutanud puid koos kõikide Eesti Zonta klubidega. Parki on istutanud puid ka Soome, Rootsi ja Läti klubide esindajad.

Andsime aastaid välja stipendiumi väga tublile noorele naistudengile, kes on pärit paljulapselisest perest või kasvanud orvuna. Alates 2019. aastast tunnustame klubi stipendiumiga põhikoolis või gümnaasiumis õppivat tütarlast, kellel on silmapaistvad tulemused loodusainetes. Väärtustame kaunist eesti keelt ja anname igal aastal 14. märtsil emakeelepäeval üle auhinna koolinoorest andekale keeleoskajale. Oleme abistanud tüdrukuid, kel kodust tähelepanu väheks jääb ja korraldanud neile suvelaagreid. Oleme aidanud teha jõululaua rikkalikumaks nii lasterikastel peredel kui üksikuks jäänud vanainimestel.

Aga raha selleks? Raha oleme teeninud ise  – korraldades heategevusloteriid jõulueelsel käsitöölaadal, pakkunud toitlustamist sõuderegatil „Viljandi paadimees“  ning organiseerinud müügilette Zonta kokkusaamistel. Lisaks mitmeid ja mitmeid väiksemaid ettevõtmisi, mis meid on ühendanud.

Aastate jooksul on meie klubi töös osalenud palju naisi. On neid, kes tulid ja erinevatel põhjustel loobusid. On neid, kes on tulnud ja jäänud. Asutajaliikmetest on klubis tänaseni  Ene Allik – meie klubi esimene president, Helle Aunap, Karmen Laos ja Lea Elias.