„Emaduse tähendust ei mõistnud ma enne, kui olin ise saanud lapse.“ – umbes nii võiks vist öelda päris paljud emad, kui keegi ette võtaks ja kõigi emade käest küsiks. Ühiskonnana kiidame emadusele takka kui millelegi taevalikule, õndsale, mille poole kindlasti peaks püüdlema. Ja mitte vähema, kui kolme lapsega. Ja mitte hiljem, kui 27. eluaastaks, sest muidu oled teatud partei silmis kasutu ühiskonnaliige.

Iga aasta maikuu teisel pühapäeval tähistame Eestis ja ka paljudes teistes maailma riikides emadepäeva. Aga näiteks Norras tähistatakse emadepäeva veebruari teisel pühapäeval, Gruusias 3. märtsil, Suurbritannias ja Nigeerias paastu neljandal pühapäeval, Moldovas, Rumeenias ja paljudes teistes riikides hoopis 8. märtsil ning paljudel teistel riikidel on selleks hoopis oma kindel kuupäev. Indoneesias näiteks 22. detsember. Kust aga tuleb maikuu teise pühapäeva emadepäevana tähistamise komme ning mis on selle taga?

Idee pärineb Ameerika Ühendriikidest, kus seda tähistati esimest korda 10. mail 1908. aastal. Idee autoriks oli Anna Jarvis, kelle ema oli omal ajal unistanud sellest, et selline tähtpäev võiks olemas olla. Pärast ema surma hakkaski Anna Jarvis selle päeva tähistamist propageerima. Aastate möödudes muutus talle aga vastumeelseks päeva liigne kommertslikkus ning ta üritas emadepäeva tähistamise traditsiooni isegi tagasi kutsuda. Paraku ei läinud see tal korda ning oma elupäevad lõpetas ta sanatooriumis, mille arveid aitasid tasuda lilleärid ja õnnitluskaartide tööstus.

Emadepäeva mõte on olla tänulik emadele ja emafiguuridele nende panuse, rolli ja  mõju eest meie isiklikus elus. Emadust tähistatakse, sest emad on siiani veel peamised hoolekandjad ning neil lasub suur vastutus. Traditsioon erineb riigiti kogu maailmas, aga enamasti on fookus tänulikkusel.

Indias tähistatakse emadepäeva küll 10. mail, aga sügiseti tähistavad hindud jumalanna Durgat kümme päeva kestvate pidustustega. Pidustusi peetakse nii religioosseks pühaks, aga ka ajaks, mil oma pere juurde naasta. Inimesed veedavad nädalaid oma kodusid pidustuste jaoks dekoreerides ja koos süüa valmistades. Pidustuste käigus soovitatakse ka teistele emadele nii oma sõprade kui pere hulgas külla minna ning kaasa võtta kodus valmistatud roogasid.

Peruus tähistatakse emadepäeva samuti maikuu teisel pühapäeval, aga lisaks emade tänamisele ning neile lillede ja kaartide kinkimisele käiakse emadepäeval ka surnuaial naissoost sugulastele austust avaldamas. Kogunetakse nende haudade ümber ning tihti tuuakse ka lilli ja jagatakse omavahel süüa ja juua. Traditsioon on nii tugev, et kaupmehed müüvad sel päeval kalmistu värava juures õhupalle ja lilli.

Tais tähistatakse emadepäeva alates 1976. aastast 12. augustil, kuninganna Sirikiti sünnipäeval. Teda peetakse kogu rahvuse emaks ning seda päeva tähistatakse küünlasüütamistseremooniate, paraadide ja ilutulestikega. Kodudes kingitakse emadele jasmiinipärgasid, mis tähistavad puhtust ja armastust. Perekonnad teevad ka heategevuslikke annetusi budistlikele munkadele ning koolides korraldatakse etendusi.

Nagu eelpool mainitud, tähistatakse Suurbritannias emadepäeva paastu viimasel pühapäeval. Traditsioon tuleneb keskajast, mil oli kombeks peretütred rikastesse peredesse teenijateks tööle saata. Neile üldiselt vabu päevi ei antud, aga paastu ajal võimaldati neile vaba päev selleks, et nad saaksid neitsi Maarjat pühitseda ja kodus käia. Sellel päeval korjasid tüdrukud oma emadele lilli ja küpsetasid kooki. Tänapäeval tähistatakse päeva samamoodi nagu mujalgi – lillede, kaartide ja perekondlike söömaaegadega.

Olgem ikka tänulikud oma emadele kõige eest, mis nad meile ellu kaasa on andnud ning püüame ise emadena sel päeval emadust enda jaoks natuke rohkem lahti mõtestada. On ju emadus tõesti tore kogemus, aga jätkem meelde, et see pole siiski ainus, mis meid naiste ja inimestena defineerib.

Head emadepäeva!

Kairit Peedimaa
Zonta Tartu Klubi

Referentsid:

Jones, Kathleen W.. “Mother’s Day: The Creation, Promotion and Meaning of a New Holiday in the Progressive Era”. Volume 17/2 Social and Moral Reform, edited by Nancy F. Cott, Berlin, Boston: K. G. Saur, 1994, pp. 503-524.

https://www.twinkl.com/teaching-wiki/mothers-day-around-the-world

https://et.wikipedia.org/wiki/Emadep%C3%A4ev

https://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Jarvis

https://www.scholastic.com/parents/family-life/parent-child/mothers-day-traditions-around-world.html

https://www.history.com/news/mothers-day-world-traditions

https://www.care.com/c/10-mothers-day-traditions-around-the-world/